Yer Sağlayıcı Nedir? Hangi Tür Siteler Yer Sağlayıcı Olarak Nitelendirilir?

Bu Yazıyı 2 dakikada okuyabilirsiniz.
Yayınlanma Tarihi: 10 Mayıs 2019

Yer sağlayıcı nedir? Yer sağlayıcı, 5651 sayılı i̇nternet ortaminda yapilan yayinlarin düzenlenmesi̇ ve bu yayınlar yoluyla i̇şlenen suçlarla mücadele edi̇lmesi̇ hakkinda kanun madde 2/m de “ Hizmet ve içerikleri barındıran sistemleri sağlayan veya işleten gerçek veya tüzel kişiler” olarak tanımlanmıştır.

Buna göre internet aracılığıyla yayın ve ilan yapılacak, yazılımların, materyallerin vs. barındırıldığı genellikle Sunucu – Hosting firmaları yer sağlayıcıdır. Ancak her ne kadar kanundaki tanımı tam olarak karşılamasa da günümüzde birden fazla kişinin üye olarak yorum-paylaşım yapabildiği facebook, youtube gibi platformlar da, hukukumuzda yer sağlayıcı olarak nitelendirilmektedir.

Yer Sağlayıcı

Yer Sağlayıcının Sorumlulukları Nelerdir?

5651 sayılı kanun gereğince yer sağlayıcıların yükümlülüklerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

Yer Sağlayıcı Faaliyet Belgesi Nedir?

2015 yılına kadar Telekominikasyon iletişim başkanlığı tarafından yer sağlayıcılara, yer sağlayıcı olmaları dolayısı ile verilen yer sağlayıcılık faaliyet belgesi, 2015 yılından itibaren 5651 sayılı kanunun 5. maddesinde değişikliğe gidilerek başvuru zorunluluğu kaldırılmış, bunun yerine TİB’in bilgi teknolojileri ve iletişim kurumu (BTK)’ya bağlanması ile birlikte yer sağlayıcılara yalnızca bildirim zorunluluğu getirilmiştir.

Bu bağlamda yer sağlayıcılık bildiriminde bulunulması sonrasında BTK tarafından gerekli inceleme ve onay süreci işletildikten sonra BTK internet sitesinde  Kendi Bünyesinde Hizmet Verenler Yer Sağlayıcı Listesi (https://www.btk.gov.tr/kendi-bunyesinde-hizmet-verenler-yer-saglayici-listesi) ve Ticari Amaçlı Hizmet Verenler Yer Sağlayıcı Listesi (https://www.btk.gov.tr/ticari-amacli-hizmet-verenler-yer-saglayici-listesi) linklerinden yayınlanmaktadır.

Av. Meltem AKKAYA

Şimdi Yorum Bırakın

Bu sitedeki tüm yazı ve içerikler Kurtulus & Partners Law Firm aittir

Site İçi Arama

Bizimle İletişime Geçin